novini.mk
 

Македонија

Во Охрид нападнат поранешниот градоначалник Петрески

2015-10-03 21:39:49 - Телеграф 
Во Охрид нападнат поранешниот градоначалник Петрески Од полицијата велат дека е распишана потерница по осомничениот напаѓач, а случајот е предаден на Основното јавно обвинителство ОхридАлекс...

Македонија денеска дигна „Бунт против отпадот“

2015-10-03 21:24:40 - МКД 
Низ земјата постојат стотици дивоформирани депонии, па акцијата што ја иницираше граѓанската асоцијација „Ајде Македонија“  ја подржаа Министерството за животна средина и просторно планирање...

„Алкалоид“ за Црвен крст собра 750.000 денари

2015-10-03 20:01:30 - МКД 
Вработените ја покажаа хуманоста, а „Алкалоид“ општествената одговорност, изјави денеска Живко Мукаетов, генералниот директор на компанијата по денешниот хуманитарен пикник....

СДСМ: Попоски помага бегство на Мијалков, а и на кои други?!

2015-10-04 01:27:17 - Бриф 
Инфомацијата дека на Сашо Мијалков му е издаден дипломатски пасош отвора нов сериозен скандал.Тоа значи дека институциите раководени од соработниците на Груевски влегуваат во сериозна злоупо...

Реакции од партиите во врска со Македонски Телеком

2015-10-03 21:02:24 - Канал5 
Реакција од СДСМ:Груевски и неговите блиски соработници се многу немирни во врска со случајот Македонски Телекомуникации.Текстовите полни со констукции нема да го спречат времето што доаѓа, ...

Од ДУИ без коментар за формирањето на „Унитети“

2015-10-04 01:45:28 - Бриф 
Независно што луѓето што го промовираа новиот политички субјект „Унитети“ се поранешни функционери на ДУИ, генералниот секретарот на партијата Абдилаќим Адеми не сакаше да го коментира форми...

Кои се очекувањата од претстојните натпревари?

2015-10-03 19:46:47 - Канал5 
На оваа тема во вестите на Канал5 Бранко Казаковски разговараше со новиот селектор Симе Симовски  кој ќе дебитира на клупата токму на овој натпревар.- Како течат подготовките?„Секако дека су...

Eкс-градоначалникот Петрески спречи обид за убиство врз друго лице во Охрид

2015-10-03 23:01:59 - MK News 
„Денес околу 14.00 часот на бул.„Туристичка“ во Охрид, во канцеларијата од Агенцијата за недвижности „Тримлум“, биле три лица од кои едниот е поранешниот градоначалник на Охрид Александар Пе...

„Република“: СДСМ влечела пари од Македонски Телекомуникации преку лажни договори за рекламирање и за кабловски услуги

2015-10-03 21:02:19 - еВести 
Како што Република веќе објави, компанијата Чаптекс од Кипар, фирма која се претпоставува дека била дел од групацијата на контроверзниот грчки бизнисмен Димитриос Контоминас, управувана од н...

Земјоделците задоволни, субвенциите се исплаќаат редовно

2015-10-03 20:47:18 - Лидер 
Почнувајќи од 2006 година па наваму во земјоделството во Р. Македонија се инвестира многу. Почнувајќи од инвестиции во напредна технологија, инвестиции во модерно производство, па се до инве...

Македонски манифест: Питер Фејт да се прогласи за персона нон грата

2015-10-03 20:23:59 - МКД 
За нас штетниот по Македонија и македонските национални интереси, Питер Фејт е персона нон грата, а тоа го бараме и од претседателот и премиерот кои треба да ги исполнат своите обврски кон н...

Првите резултати од новата терапија за лекување на мозочен удар

2015-10-03 19:02:21 - Канал5 
На оваа тема во вестите Канал 5 Дејан Ефремов разговараше со доктор Елена Личкова.- За каква терапија станува збор?„ Тромболичната терапија е терапија која што се употребува како најсовремен...

Се реконструира паркот пред гимназијата „Кочо Рацин“ во Велес (ФОТО)

2015-10-03 20:31:36 - МКД 
Општина Велес информира дека зелената парковска површина пред СОУ „Гимназија Кочо Рацин” се реконструира. Екипи на Јавното претпријатие „Дервен” интензивно работат на негово уредување, а нас...

Експертите согласни: Силен и одлучен говор на Груевски во ОН

2015-10-03 21:02:17 - еВести 
Силен и одлучен говор на премиерот Никола Груевски. Објективно и реално обраќање во ООН во кое се штитат интересите на државата врз принципиелна основа. Вака експертската јавност го оценува ...

Угостителите се против изградба на улицата на КЕЈ

2015-10-03 20:24:04 - Фактор 
Сопствениците на угостителските објекти на кејот ја поздравија одлуката на градоначалникот и советот на општина Центар, со која се става забрана за градба на проектираната улица од странана ...

Наезда на волци во битолско

2015-10-03 18:54:54 - +Инфо 
Со три отстрелани волци заврши денешната хајка на ловџиите од ловното здружение „Сокол“ од Битола, организирана по бројните поплаки на жителите од селата Подино и Ивањевци. Овчарите се жалат...

Промовиран новиот скандинавски СУВ - Волво ХС90

2015-10-03 19:54:09 - МКД 
Овој автомобил, за многумина е врв на автомобилската иновација и техника во класата на најлуксузните СУВ возила. Според реакцијата на многубројните гости на денешната промоција, Швеѓаните ус...

Eкс-градоначалникот Петрески не е нападнат, туку спречи обид за убиство врз друго лице

2015-10-04 02:04:06 - Бриф 
Денес околу 14.00 часот на бул.„Туристичка“ во Охрид, во канцеларијата од Агенцијата за недвижности „Тримлум“, биле три лица од кои едниот е поранешниот градоначалник на Охрид Александар Пет...

ВМРО-ДПМНЕ: Реакциите на СДСМ не содржат ниту еден аргумент

2015-10-03 20:47:14 - МКД 
Чудно е што за работата на медиумите СДСМ ја обвинува ВМРО-ДПМНЕ, но не е чудна нервозата на СДСМ поради случајот Телеком. Таа нервоза е плод на длабоката инволвираност на највисокото раково...

Кампања за безбедност во сообраќајот: Моќните детски пораки ќе допрат до сите учесници во сообраќајот

2015-10-03 14:10:13 - Макфакс 
Кампања за безбедност во сообраќајот: Моќните детски пораки ќе допрат до сите учесници во сообраќајотСо засилено темпо продолжува кампањата “ Да ги заштитиме децата во сообраќајот” на на Реп...

Важно!!!
- Времето на објавување на веста кое е прикажано, е време кога веста е внесена во Novini.mk
- Сите вести на Novini.mk се преземени од други медиуми, и затоа Novini.mk не презема никаква одговорност за точноста на информациите кои се објавуваат.