novini.mk
 

Макфакс: Заложничка криза во Франција, не е поврзана со тероризмот

Заложничка криза во Франција, не е поврзана со тероризмотФранцуската полиција ја реши во вторникот вечерта заложничката криза во градот Рубез која не е поврзана со исламистичките напади во Париз на 13-ти ноември. Според ...

Топ теми

Актуелно24: Москва: Еден пилот убиен со оган од земја, турски авиони минале на сириска територија

Сподели на FacebookTweet on TwitterЕден од пилотите на соборениот руски авион е убиен со оган од земја а ...

Актуелно24: Ставрески: Обезбедени се средства за проектите и потребите на Буџетот

Сподели на FacebookTweet on TwitterСо новоиздадената обврзница од 270 милиони евра, обезбедени се средств...

Сител: Реакција на ВМРО-ДПМНЕ - Буџетска криза нема да има

ВМРО-ДПМНЕ денеска спречи уште едно деструктивно сценарио на СДСМ, наведува во реакцијата на прес-конфере...
 
hplatest news
 
ново

Лидер: Носете чадор, ќе време цел ден

Времето во Македонија ќе биде облачно со повремени врнежи од дожд кои ќе бидат пообилни во...

Лидер: Децата најголеми жртви на климатските промени

Децата се најголеми жртви на глобалното затоплување, предупрди денеска Детскиот фонд на ОН...

MK News: Наумов: Ставив потпис за еврообврзницата од 250 милиони евра, н...

Претседателот на Комисијата за финансии на СДСМ Кире Наумов, кој е и дополнителен заменик ...

Р.С.Европа: Анкетната за прислушувањето запна уште пред да почне

Пратениците и членови на собраниската анкетна Комисија за скандалот со прислушувањето дене...

Повеќе вести од Македонија

КОНЕЧНО: Лекарската Комора им ги одзеде лиценците на “пијаните“ анестезиолози“ од Гевгелија

2015-11-24 20:50:06 - Актуелно24  
Сподели на FacebookTweet on TwitterКомисија за етички и правни прашања при Лекарската комора на Македонија донесе одлука...
2015-11-24 21:36:39 - Канал5  
Проектот  е реализиран од страна на Центарот за развој на Југозападниот плански регион со седиште во Струга, во соработк...

Загина пешак од товарно возило во Тетово

2015-11-24 22:14:47 - МКД  
57 годишен маж од Тетово загина денеска во тешка сообраќајна несреќа што се случила на улицата Видоое Смилевски Бато. Во...
2015-11-24 20:05:15 - +Инфо  
Град Скопје тврди дека целокупната постапка околу изградбата на терасата во зградата на ВМРО-ДПМНЕ за која Општина Цента...

ВМРО-ДПМНЕ собираше идеи од тетовци за предизборната програма

2015-11-24 19:16:51 - Алфа  
Продолжува кампањата на ВМРО ДПМНЕ, “На Македонија и треба твојата идеја”. Денеска тетовци на посебен пункт во центарот ...
2015-11-24 20:41:16 - Актуелно24  
Сподели на FacebookTweet on TwitterМинистерот за надворешни работи Никола Попоски во вторникот учествува на форумот за з...
 
ново

ХитПортал: ЛШ: Ново шоу на Барса, драма до крајот за нокаут-фазата!

Се комплетираше петтото претпоследно коло од групите Е, Ф, Г и Х во Лигата на шампионите.В...

Сител: Куманово поразен на гостувањето во Финска

Македонскиот претставник во ФИБА Европа купот екипата на Куманово вечерва претрпе нов пора...

Република: Платини пред доживотна суспензија од ФИФА

Адвокатот на претседателот на Европската фудбалска асоцијација (УЕФА)Мишел Платини, Тибо Д...

Република: Реал Мадрид, Баерн Минхен и Барселона- трите најуспешни тимови ...

УЕФА во текот на целата оваа сезона ја прославува 60-годишнината од постоењето на Купот на...

Повеќе вести од Спорт

МРТ одлучи – Калиопи ќе ја претставува Македонија на Евровизија во Стокхолм

2015-11-24 21:05:24 - Лидер  
Македонската Радио Телевизија како членка на Европската Радиодифузна Унија, донесе одлука со која се дефинира учеството ...
2015-11-24 23:05:12 - Телеграф  
ЛИГА НА ШАМПИОНИ: Баерн го остави Арсенал во игра Победата на „баварците“ значеше надеж за „топчиите“ за осмина-финале в...

Дебакл на Рома на „Камп Ноу“, Арсенал се враќа во игра, Порто си ја закомпликува ситуацијата (видео)

2015-11-24 23:19:51 - Република  
Со мечевите од петтото коло во групите Е, Ф, Г и Х продолжи натпреварувањето во Лигата на шампионите по паузата за репре...
2015-11-24 23:04:58 - Екипа  
Нови три интересни натпревари беа денеска на програмата во Телеком Бизнис-лигата…ЈСП во трилер-меч до победа над Систина...

Поради страв од терористички напад, Бриж и Наполи ќе играат пред празни трибини

2015-11-24 19:23:49 - МКД  
Белгија не остава ништо на случајот, поради страв од терористички напади, натпреварот од Лига Европа помеѓу Клуб Бриж и ...
2015-11-24 20:41:22 - Актуелно24  
Сподели на FacebookTweet on TwitterБундеслигашот Штутфарт му врачи отказ на целиот стручен штаб на чело со главниот трен...
 

Актуелно24: Сириските бунтовници собориле руски хеликоптер, Москва во Сириј...

Сподели на FacebookTweet on TwitterСириските сунитски бунтовници кои ги подржува Западот и...

ТЗМ: ВЕРНИ и ПРЕДАНИ: Овие два хороскопски знака никогаш нема да ве ...

Ѕвездите велат дека ове два знака во хороскопот се најверни партнери за врска и најпредани...

+Инфо: За Ставрески единствена светла точка во државата е економијата

Eдинствената светла точка во државата беше и останува да биде економијата, изјави денеска ...

Фактор: Анкетната комисија за прислушувањето, никако да почне со работа

Членовите на Анкетната комисија уште не фатени за работа заглавија во донесувањето на пред...
 

Сител: НАТО апелира на смирување на тензиите меѓу Турција и Русија

Советот на НАТО денеска одржа вонреден состанок во врска со соборувањето на рускиот авион ...

Н.Македонија: Обама: Сите ние сме Французи

Сите ние сме Французи, изјави денеска на француски јазик американскиот претседател Барак О...

Актуелно24: НАТО солидарен со Турција, но сите членки не се убедени?!

Сподели на FacebookTweet on TwitterНАТО во вторникот изрази солидарност со Турција откако ...

A1On: (ВИДЕО) Русија го објави летот на соборениот Су-24, турскиот ав...

Руското министерство за одбрана ја обелодени шемата на движење на соборениот авион Су-24 в...
 

ХитПортал: Калиопи повторно ќе не претставува на Евровизија

Веќе е познато името на оној кој следната година во мај, во Шведска ќе не претставува на Е...

Телеграф: СКАНДАЛ: Чарли Шин снимен како орално задоволува маж

СКАНДАЛ: Чарли Шин снимен како орално задоволува маж Клипот трае околу 30 секунди, а на не...

ТЗМ: На првата брачна ноќ мажот НЕ ЗНАЕЛ ШТО ДА ПРАВИ: Таа го смирил...

Малдоженец се развел од сопругата само два дена по нивната венчавка, откако таа, според не...

Алфа: „Данас“: На пролет избори на сите нивоа на власта во Србија

Во текот на пролетта идната година во Србија ќе се одржат нови избори за сите нивоа на вла...

Повеќе вести од Разно

Бизарна мода на одмазда на изневерени жени во Кина (видео)

2015-11-24 23:19:54 - Лидер  
Во последните неколку месеци во Кина завладеа бизарна мода на уништување автомобили, како начин на кој изневерените жени...
2015-11-24 20:50:09 - ЗаЗабава  
Дали сте слушнале дека во Кина “јадат кучиња?” Кучињата скитници се, како и во остатокот од светот, голем проблем во Кин...

Кој би рекол дека Анистон има толку згоден сопруг? (фото)

2015-11-24 21:05:13 - ЗаЗабава  
Ретко го гледаме разголен, па не ни помислевме дека Џастин изгледа толку добро под облеката. Сопругот на актерката Џениф...
2015-11-24 23:33:27 - RadioMK  
Македонија„Фрази љубовни“ на Тамара и ДНК е апсолутен радиски хит за 2015 година Вечерва во Македонската опера и балет с...

Исчистете го блендерот БРЗО и ЛЕСНО со помош на овој неверојатен трик

2015-11-24 20:26:31 - ТЗМ  
Исчистете го блендерот БРЗО и ЛЕСНО со помош на овој неверојатен трикЧистењето по оброкот  е дел кој  тешко им паѓа на с...
2015-11-25 00:02:29 - Сител  
Таа е позната по својата секси фигура, која никого не остава рамнодушен на нејзините настапи. Елена Велевска е свесна за...
 

Точка: Експлозија во Тунис: Бомба во воен автобус, најмалку 14 мртви

Воениот автобус кој пренесувал припадници на стражата на претседателот на Тунис, експлодир...

MK News: Снајперисти, забрането пружање алишта, ролетните спуштени – Заг...

Хрватската полиција и тајната служба со денови се подготвуваат за посетата на американскио...

Денар: Здравје Радово промовираше нов јогурт, наскоро со уште една фаб...

Време: 16:11 Датум: ноември 24, 2015 Категорија: КОМПАНИИМлекарницата Здравје Радово денес...

Република: „Качаник, градот на борците на ИД“- Италијанска вознемирувачка ...

Италијанска новинарска екипа направиле репортажа со семејствата на џихадистите од Качаник ...
 

МКД: Фатен на граница, имало распишано потерница по него

На 23 ноември во 12.40 часот на граничниот премин-Јажинце на излез од Македонија со автомо...

МКД: Нападнат средношколец, му ставиле капа на глава па почнале да г...

Вчера околу 18.30 часот во Скопје, во близина на студенскиот дом „Сенич", 5 непознати лица...

Бриф: (ВИДЕО) Наумов: Спречивме огромно задолжување на државата, пока...

Денеска, расипничката власт на Никола Груевски ја спречивме во намерата да продолжи со ено...

МКД: Кумановка тешко повредена откако излетала од патот со автомобил...

На 23 ноември околу 15.20 часот на регионалниот пат Куманово-Свети Николе на излез од село...
 

Телеграф: Ќе се снима филм за Влада Дивљан

Ќе се снима филм за Влада Дивљан Снимањето на филмот почнува во април следната година, а п...

+Инфо: „Лебедово езеро“ во изведба на „Булфрогс балет“ во МНТ

Балетот „Лебедово езеро“ на музика од Петар И. Чајковски, во кореографија на Александра Ни...

Лидер: Објавен новиот број на списанието за книжевност „Aкт“

списание АКТНајновиот број на списанието за книжевност и култура „Акт“, деновиве излезе од...

Лидер: Недела на современ јапонски филм во Кинотека на Македонија

Филмскиот циклус „Недела на современ јапонски филм 2015“ од утре до сабота ќе се прикажува...
ДржаваКуповенСреденПродажен
EURЕМУ61.188861.496361.8038
USDС А Д46.436146.669446.9028
GBPВ.Британија77.06477.451377.8385
CHFШвајцарија50.703450.958251.2129
SEKШведска6.67946.7136.7465
NOKНорвешка7.50287.54057.5782
JPYЈапонија0.4470.44930.4515
DKKДанска8.2098.25028.2915
CADКанада42.57542.78943.0029
AUDАвстралија43.390243.608243.8263
Бугарија31.285831.44331.6003
Чешка2.2052.21612.2272
Унгарија0.19580.19680.1977
Полска14.580214.653514.7268
Рoманија13.914113.984114.054
Хрватска8.01878.0598.0993
Турција21.526421.634621.7428
Литванија17.721517.810617.8996
Русија1.28821.29471.3012
Бразил20.58720.690520.794
Кина7.55877.59667.6346
Хонг Конг5.99176.02186.0519
Индонезија0.0040.0040.004
Израел12.999313.064613.1299
Индија0.76820.7720.7759
Јужна Кореја0.04580.0460.0462
Мексико3.5533.57093.5887
Малезија14.758914.83314.9072
Нов Зеланд38.887139.082539.2779
Филипини1.06361.06891.0743
Сингапур37.235337.422437.6096
Тајланд1.45491.46221.4696
Јужна Африка4.36054.38254.4044
извор НБРМ
ИздавачПросечна ценаПромена
ALK5,446.35  1.87%
GRNT484.90  0.19%
KMB2,245.66  2.77%
MPT17,501.00  0.58%
MTUR3,748.00  1.33%
OKTA850.00  0.00%
PPIV27,000.00  0.00%
REPL43,000.00  2.38%
RZLE13.00  8.33%
SBT1,030.00  -1.57%
SDOM30.00  0.00%
SPAZ8,000.00  -0.02%
STB389.00  0.00%
STBP340.00  1.49%
STIL58.00  0.00%
TEL273.46  1.28%
TTK550.00  0.00%
USJE22,000.00  0.00%
VITA8,404.09  -1.13%

Важно!!!
- Времето на објавување на веста кое е прикажано, е време кога веста е внесена во Novini.mk
- Сите вести на Novini.mk се преземени од други медиуми, и затоа Novini.mk не презема никаква одговорност за точноста на информациите кои се објавуваат.